Jablonné v podještědí

Obec v romantické krajině mezi Novým Borem a Českou Lípou se díky zdravému ovzduší, rozsáhlým lesům a bizarním skalním útvarům stala oblíbeným letoviskem již na konci 19. století. Na první pohled vás upoutá především skalní hrad na osaměle stojící skále.

Díky zdejšímu skalnímu hradu, koupališti, nové rozhledně a sousedícím Lužickým horám patří k oblíbeným cílům turistů.

Zámek Lemberk

Raně barokní zámek jako z pohádky je ve správě Národního památkového ústavu. Je přístupný veřejnosti a pravidelně pořádá různé akce pro veřejnost, od výstav přes kulturní, společenské a vzdělávací akce až po netradiční prohlídky.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy

Barokní chrám od vídeňského architekta Johanna Lucase Hildebrandta, ve kterém je pohřbena svatá Zdislava z Lemberka, patronka rodin a libereckého kraje. Kromě ambitu kláštera a chrámu s barokní výzdobou je možné se domluvit i na prohlídce katakomb.

Koupaliště Jablonné v Podještědí

Přírodní koupaliště nabízí kromě koupání i mnoštví dalších aktivit – stolní tenis, plážový volejbal, minigolf,.. V areálu se nachází též dětský koutek a nově otevřená restaurace. Nechybí ani vodní atrakce jako je třeba veliká nafukovací skluzavka.

Skalní hrad Sloup

Stážní hrad, pak barokní poustevna ze 14. století. V létě se zde konají zajímavé akce : koncerty v hradní kaply, šermířská a divadelní představení. Romantické kulisy skalního hradu a pousteven byly využity při natáčení řady filmů.

Lesní divadlo

Přírodní amfiteátr, kde se hraje divadlo od roku 1921 – v měsících červenec, srpen se zde hrají divadelní představení pro děti i dospělé (každé úterý a pátek).

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Postaven ve stávající podobě v roce 1706. Barokní, trojlodní stavba, k jejíž severní straně byla postavena hranolovitá věž. V kostele je řada cenných obrazů a sochařských děl.

Liberec

Severočeský Liberec je oblíbenou turistickou destinací, jelikož nabízí desítky atrakcí na jediném místě. Ať už jste milovníci historie a kulturních památek, aktivní turisti nebo si naopak rádi odpočinete a dopřejete relax, najdete zde vyžití. Atraktivních míst je tu víc než dost i pro děti a zabaví všechny malé dobrodruhy, chytré hlavičky i milovníky zvířátek.

iQLANDIA

Čtyřpatrové centrum vědy s interaktivními expozicemi jehož součástí je také moderní vědecko-zábavné centrum iQPARK, planetárium a chytrá dílna využívající moderní technologie i klasické nástroje. Nabízí bohatý doprovodný program přibližující vědu hravou formou.

Ještěd

Označovaný jako jeden ze sedmi divů Česka – jedinečný vysílač s restaurací na Ještědu, který se dotýká oblak. Nabízí unikátní výhled na všechny světové strany. Můžete se zde projít přírodním parkem, navštívit Bikepark nebo v zimě Ski areál. K vrcholu Vás přiblíží lanovka či turistický autobus.

ZOO Liberec

Nejstarší zoologická zahrada v České republice, kde na ploše 14ha můžete obdivovat přes 160 druhů zvířat ze všech kontinentů planety. Mezi její největší lákadla patří bílí tygři a lachtani. V zoo najdete taktéž občerstvení, relaxační zóny, atrakce pro děti a obchod se suvenýry.

DinoPark Plaza – Jediný krytý dinopark s celoročním provozem nabízí unikátní pohled na vývoj planety Země od Velkého třesku přes období vlády dinosaurů až do dnešních dnů. Naleznete zde pravěký druhohorní prales s bouřkou a opravdovým deštěm, stezka pro odvážné děti DinoTrek, dětské paleontologické hřiště a DinoLaser, co prověří váš postřeh a hbitost

Centrum Babylon – Největší zábavní komplex na severu čech plný aktivit pro všechny. Součástí centra je nejen tématický Aquapark s laser, proplouvacími jeskyněmi a mnoha vodními atrakcemi, ale také Funpark, Lunapark, 4D kino, 9D virtuální realita, Indoor Adventure Golf, bowling ve stylu padesátých let, laser game a IQ park.

Botanická zahrada Liberec – Nejstarší botanická zahrada v České republice vás uchvátí otevřenými zahradami, skleníky, tématickými pavilony, jezírky, vodopády a vzácnými rostlinami. Stojí zde již od roku 1893 a nabízí jak vnitřní tak venkovní expozici. Zahrada se pyšní exotickou flórou a také mořským akváriem.

Jeskyně

Při návštěvě místních jeskyní nevynechejte vyhlídky na zelené stezce. Ideální výchozí bod skalní hrad Sloup. Můžete volit mezi několika cestami. Od hradu po červené stezce, od vyhlídky s rozhlednou na Stráži jít po zelené trase a pak po modré trase se vrátíte zpět k hradu (5 až 8km). Chcete-li si prodloužit výlet, červená stezka vás provede Modlivým dolem přes Vrch Slavíček, za ním odbočíte po modré a zeleně značené cestě až ke skále Hraběnka. Zde vás zelená stezka povede přes řadu vyhlídek k červené stezce a ta vás zavede zpět k hradu Sloup.

Samuelova jeskyně

V roce 1718 vyhloubil Samuel Görner ve skalním bloku a žil zde jako poustevník. Poustevna má několik ve skále vytesaných místností, předsíňku, kuchyň a obytnou místnost.

Velká cikánská jeskyně

Jeskyně zřejmě přírodního původu. Mohutný skalní převis, hluboký téměř 30 metrů, vysoký 3 a široký 15 metrů.

Malá cikánská jeskyně

Široká zhruba 16 metrů, pod klenbou byly vytvořeny dva nosné skalní pilíře, hluboká je 6 metrů. Těžil se zde písek, ve východní části celé stavební kvádry.

Pustý kostel

Jeskyně se třemi oblouky, měří více než 16m a nachází se nad lesním divadlem

Švédská jeskyně

Leží v Konvalinkovém dolu ve Sloupských skalách. Částečně uměle rozšířená puklina mezi skalními bloky. Ve válečných dobách sloužila jako úkryt.

Jezevčí díra

Přibližně 3 metry hluboká jeskyně. U vchodu je vytesaná deska s rytinou lišky. Podle pověsti zde měl zahynout místní myslivec při zimním lovu.

Kam se jít koupat?

Hamr na Jezeře

Najdeme zde dva kempy, písečnou pláž dlouhou 400 metrů a kratší travnatou pláž. V areálu koupaliště jsou vodní skluzavky, tenisové kurty, stolní tenis, minigolf, půjčovna lodiček, šlapadel, jízdních kol, vodní atrakce – např. vodní lyžování, aquazorbing, dětské hřiště, obří vzduchová trampolína, beach-volejbal nebo lanový park v korunách stromů.

Máchovo jezero

Najdeme zde několik pláží, nejznámější je hlavní pláž v Doksech. Kromě koupání se tu můžete i příjemně projít borovými lesy, posedět u vody, pohrát si na krásném hřišti nebo zajezdit na šlapadlech. „Mácháč“ dále nabízí minigolf, menší hříště s trampolínou a vodní park s atrakcemi. V sezóně se na hlavní pláži otevírá spousta stánků s občerstvením.

Jezero Kristýna

Jedná se o bývalý lom. Jezero Kristýna se v současné době využívá k rekreačním účelům, zejména ke koupání, k vodním sportům, a k rybaření. Voda se v létě nekazí a je krásně čistá. Kromě travnaté pláže jsou k dispozici i pláže s hrubším žlutým i jemným bílým pískem.

Další zajímavá místa v okolí

Obec Svojkov: Modlivý důl

Asi 1km dlouhé skalnaté zalesněné údolí a poutní místo se skalní kaplí zasvěcené Panně Marii Lourdské. Od rekreačního střediska vede cesta stezka lesem až do Modlivého dolu. (4km).

Nový Bor

Vzdálenost 3,5 km od RS, lze jít po cyklotrase Sloup v Čechách – Nový Bor. Sklářské muzeum, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostel svatého Ducha. Hora Klíč: čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor, výška činí 759,4m

Cvikov – Velenice

Vzdálenost od RS 8km, vede zde Křížová cesta a Kaple Božího hrobu. Dostanete se sem po cyklotrase č. 3045.

Pusté kostely

Celá oblast podél říčky Svitávky v délce necelých 3 km od obce Svitava směrem k Velenicím je protkaná mnoha jeskyněmi. V některých prostorách údajně žili středověcí mniši.

Skála smrti u Kunratic

Vzdálenost 8,5 km. Jde o skalní stěnu, v níž jsou vytesány reliéfy rytíře na koni a padající dívky. Ke skále vede zelená turistická značka.

Osada Naděje v Lužických horách

Vzdálenost 12km. Ledová jeskyně, kdy nejlepším výchozím bodem je osada Horní Světlá s napojením na červenou trasu. Návštěvu ledové jeskyně můžete zahrnout do okruhové procházky v okolních lesích a můžete navštívit i zříceninu hradu Milštejn a vrátit se zpět do obce Naděje ( okruh měří asi 6.1km)  Trasa: Naděje – Milštejn – Ledová jeskyně – odbočit Naděje (údolní nádrž) – obec Naděje

Kamenický Šenov

Vzdálenost 10 km od RS. Nejčastějším cílem turistů jsou sklářské muzeum, jehož expozice zahrnuje historii sklářství, ryté a broušené sklo ze zdejší oblasti a kostel Narození sv. Jana Křtitele z roku 1718

Prácheň: Panská skála

Vzdálenost 8 km od RS. Proslulé čedičové varhany – národní přírodní památka Panská skála, natáčela se zde pohádka Pyšná princezna.

Česká Lípa: Peklo

Národní přírodní památka v údolí Robečského potoka mezi obcí Zahrádkya městem Česká Lípa. Vede zde naučná stezka Peklo (4km), zelená značka. Stezka Peklem je určena pouze pro pěší turisty.